Ózon 2016 Ingatlan és Hiteliroda

 

Egyedi jellemzők a Lakás - takarékpénztárakra

 

A magyar Ltp rendszer zárt, csak a megtakarítást vállalók kaphatnak lakáshitelt egy LTP-tól.

 

A magyar piacon három szereplő osztozik, a Fundamenta-Lakáskassza Lakás-takarékpénztár Zrt. (Fundamenta), az OTP Lakástakarékpénztár Zrt. (OTP), illetve az Erste Lakás-takarékpénztár Zrt. (Erste). A rendszer 1997-es indításakor még további két szereplő is részt vett a betétek gyűjtésében, az Otthon lakástakarék-pénztár Részvénytársaság (Otthon), és a Lakáskassza-Wüstenrot Részvénytársaság (Lakáskassza). A piac koncentrálódása során előbb a Lakáskassza felvásárolta az Otthont, majd a Lakáskassza beleolvadt a Fundamentába. Az Erste 2011-ben lépett a piacra, 2014 január 1.-jétől pedig az Aegon Magyarország Lakás takarékpénztárZrt. (Aegon) is jelen van a piacon.

 

  • a Lakás-elő takarékossági szerződésekre nem kell kamatadót fizetni
  • a Ltp a betétre fix, jogszabályban előírt 1%-3% éves betéti kamatot biztosít
  • hitelkamat 3,9%- illetve 6%(módozattól függően) ami állandó és fix
  • a megtakarítást rugalmasan lehet változtatni ,mind összeg mind futamidő tekintetében
  • az éves megtakarítás után a magyar állam 30%-os állami támogatást biztosít, legfeljebb 10 évig, legfeljebb havi 20 000 forint-os megtakarításig (maximum 72 000forint támogatás/év/szerződés)
  • a LTP pénztártól a szerződés lejárta után az összegyűlt betét nagyságával megegyező lakáscélú hitel igényelhető, mely az esetleges banki hitelfelvételnél önerőnek számítható fel
  • az állami támogatás alanyi jogon járó juttatás, ezért keresettel nem rendelkező, szerződéssel rendelkező is kaphatja (például egy családnál az apa, az anya nevén is van egy szerződés, és kötnek egyet a kiskorú gyermekük nevén is; így havi 60 000 forintot tesznek félre, míg az állami támogatás összege 3*(20 000 ft*12 hónap 30%-a))
  • az állami támogatásra magyar állampolgárok, a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személy beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvényben meghatározottak szerint a szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogát a Magyar Köztársaság területén gyakorló személyek, bevándorolt, vagy letelepedett jogállású, vagy menekültként elismert személyek jogosultak (van adószámuk)
  • 2009. július 1. után kötött szerződésekre csak lakáscélra használható fel a 30%-os állami támogatás.